Co zabrać na wyprawę w góry z małym dzieckiem

Góry od zawsze przyciągały wielu miłośników wypoczynku na łonie natury, a niektórzy z nas darzą je prawdziwą miłością, spędzając na pieszych wędrówkach niemal każdą wolną chwilę. Sytuacja ta ulega jednak zmianie w momencie założenia rodziny i często zadajemy sobie pytanie, czy możliwy jest wyjazd w góry z małym dzieckiem. Odpowiedź jest tylko jedna, zdecydowanie tak, choć będzie to wymagało poczynienia pewnych przygotowań, po to by taka podróż przebiegała bezproblemowo.

 

Praktycznie nie istnieje żadna granica wieku malucha, uniemożliwiająca zabranie go na górską wyprawę, a co ciekawe mniej kłopotów sprawi nam niemowlę niż rozbrykany kilkulatek, którego trzeba nieustannie pilnować. Wyjazd z dzieckiem w góry to nie tylko doskonały sposób integracji całej rodziny, ale również zbawienny wpływ na jego zdrowie. Taka, chociaż chwilowa zmiana klimatu może znacznie wzmocnić jego odporność, hartując organizm. Kto wie, może uda się zarazić pociechy naszą pasją i tak samo zapałają wielką miłością do gór i zarażą tym w przyszłości również swoje dzieci. Rodzinna wyprawa w góry oznacza zakup odpowiedniego, wysokiej jakości sprzętu. O ile w przypadku starszych dzieci wystarczy typowa odzież i wygodne, trekkingowe buty, to niemowlę będzie już wymagało specjalnego nosidełka turystycznego. Ma ono regulowany system pasów nośnych, można je więc dokładnie dopasować dla wygody niosącego pociechę taty, a pojemne kieszenie z pewnością pomieszczą cały niezbędny ekwipunek, w tym oczywiście zapas pampersów, inne środki niezbędne do pielęgnacji i oczywiście butelki z mlekiem. Koniecznie trzeba zabrać komplet zapasowej odzieży dla dziecka, z racji, że pogoda w górach bywa nieprzewidywalna, przyda się ciepła czapka, szalik, rękawiczki i kurtka przeciwdeszczowa.

 

Pamiętajmy też o gorących napojach, najlepiej smakuje herbata z cytryną i sokiem malinowym oraz sporym zapasie energetycznych przekąsek, kanapek, czekolady lub bananów. Na ostre górskie słońce przydatny będzie krem z filtrem i czapka z daszkiem.

One thought on “Co zabrać na wyprawę w góry z małym dzieckiem

  • 20 maja 2017 at 21:17
    Permalink

    Ja bym raczej nie ryzykowal wycieczki w góry z małymi dziećmi…

Comments are closed.