Dziecko a gry komputerowe

Gry komputerowe z jednej strony mają dość pozytywny wpływ na rozwój malucha, bo wspomagają jego koordynację i stymulują rozwój umysłowy. Z drugiej jednak prowadzą niekiedy do rozwoju agresji i uzależnienia od komputera.

 

Nie brak opinii, że gry komputerowe są mało wychowawcze. Jednak warto pamiętać, że niektóre potrafią rozwijać u dzieci wybrane zdolności. Dlatego też tak ważne jest, aby rodzice kontrolowali w co i ile grają ich dzieci. Niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że właśnie gry są pierwszym kontaktem dziecka ze światem informatycznym. Dobrze wybrane mogą być nawet bardzo przydatnym narzędziem służącym do ich rozwoju. Przeprowadzone badania wykazały bowiem, że gry komputerowe pobudzają procesy umysłowe u dziecka i skłaniają go do myślenia skojarzeniowego. Poza tym doskonale wspomagają koordynację wzrokowo-ruchową i uwalniają od nadmiaru emocji.

 

Na skutek grania w gry stymulowany jest rozwój umysłowy malucha. Wzrasta jego aktywność poznawcza, która jest przecież bardzo ważnym czynnikiem, od którego zależy powodzenie w dalszej nauce. Dzięki grom u dziecka rozwija się też zdolność szybkiego reagowania oraz interpretowania obrazów 2D i 3D. Dziecko pobudza swoje zmysły. Okazuje się też, że gry komputerowe bywają użytecznym narzędziem nauki. Jednak oczywiście gry komputerowe to nie tylko korzyści. Wiążą się z nimi pewne zagrożenia. Granie w gry, które zawierają elementy agresji prowadzi bardzo często do wystąpienia zachowań agresywnych. Dzieci po prostu naśladują to co widzą na ekranie komputera. Małe dziecko, które widzi różne formy przemocy czy agresji nie potrafi jeszcze oddzielić dobra od zła i ulega negatywnemu oddziaływaniu gier. Układ nerwowy w przypadku dzieci jest niedojrzały i nie jest w stanie jeszcze selekcjonować nadmiaru bodźców, jakie docierają do niego z ekranu. Dlatego to właśnie rodzice powinni wybierać gry komputerowe dla swoich dzieci. Powinni przy tym unikać tych agresywnych. Jeśli już w jakiś sposób taka gra trafi w ręce dziecka np. jako prezent to należy być przy dziecku i tłumaczyć mu to co widzi na ekranie komputera.

 

Przeprowadzone badania wykazały już nieraz, że istnieje dość duży związek między grami komputerowymi, które zawierają znaczące elementy przemocy, a agresywnym zachowaniem ze strony dzieci. Stwierdzono między innymi, że w czasie gry u dzieci grających zmniejsza się aktywność stref mózgu, które są odpowiedzialne za emocje oraz nabywanie wiedzy. W grach, które są oparte na agresji jest ona często jedynym celem. Gracz musi zabić przeciwnika, bo to oznacza zwycięstwo i liczne korzyści. W realnym życiu zabójstwo to przestępstwo, a w przypadku gier okazuje się głównym celem. Poza tym do dyspozycji graczy są oddane różnego rodzaju środki, które to zabójstwo mają w dużej mierze ułatwić. Na skutek tego zmniejszeniu ulega empatia w kontaktach z innymi osobami. Pojawia się też ryzyko, że gracz stanie się osobą agresywną i gwałtowną. To niestety zjawisko coraz częstsze. Dlatego tak istotna jest rola rodziców w wybieraniu gier dla swoich dzieci.

2 thoughts on “Dziecko a gry komputerowe

 • 20 maja 2017 at 21:03
  Permalink

  Nic złego od grania w gry nie może sie stać. Trzeba tylko pilnować zeby dziecko nie spedzalo zbyt duzo czasu przed komputerem oraz nalezy postarac sie o wyeliminowanie gier emanuujacych przemocą

  • 20 maja 2017 at 21:03
   Permalink

   No taki Carmageddon to raczej odpada 🙂

Comments are closed.