Jak pogodzić kłótliwe rodzeństwo?

Chyba nie ma na świecie rodzeństwa, między którymi nie dochodzi do kłótni lub większych czy mniejszych nieporozumień. Takie niesnaski są zjawiskiem całkowicie normalnym. Jednak oczywiście w niektórych sytuacjach konieczna jest też interwencja ze strony rodziców.

 

Istnieje sporo teorii, dlaczego między rodzeństwem tak często dochodzi do kłótni, które niekiedy mogą mieć bardzo gwałtowny przebieg, a nawet przeradzać się w rękoczyny i przemoc fizyczną. Niektórzy psycholodzy są zdania, że jest to wynikiem rywalizacji o uczucia i zainteresowanie ze strony rodziców. Inni z kolei uważają, że w ten sposób objawia się po prostu zupełnie naturalny duch walki z rówieśnikami. Ponadto współzawodnictwo między rodzeństwem ma być też objawem walki o przywództwo. Bez względu na to jaka jest w rzeczywistości przyczyna takich sporów warto pamiętać, iż konflikty są swego rodzaju szkołą dorosłego życia. Jeśli więc mieszczą się w pewnych granicach zdrowego rozsądku to nie ma żadnych powodów do obaw. Wprawdzie w przypadku dzieci o dużym temperamencie kłótnie są zjawiskiem niezwykle uciążliwym i trudnym do zniesienia dla rodziców, ale podobnie jak w innych przypadkach, powinni oni raczej zachować cierpliwość i nie interweniować zbyt pochopnie. Zawsze należy też mieć na uwadze fakt, że kłótnie i spory nie są jedyną formą obcowania ze sobą rodzeństwa. Z czasem wieczne walki zaczną zanikać, a pojawi się miłość, zgoda i współdziałanie.

 

Jednak interwencja ze strony rodziców jest konieczna w momencie, kiedy dochodzi do sytuacji niemal patologicznych, a więc upokarzania i przemocy fizycznej, a w skrajnych wypadkach do wykorzystywania seksualnego. W innych sytuacjach w zupełności wystarczy jedynie ustalić bardzo jasne i dokładne zasady wspólnej zabawy lub przebywania rodzeństwa ze sobą. Trzeba je też konsekwentnie przez cały czas egzekwować. Jeśli któreś dziecko postąpi niewłaściwie, a więc niezgodnie z ustalonymi wcześniej zasadami, nie wolno podnosić głosu czy stosować od razu bardzo surowej kary. Lepszym rozwiązaniem jest spokojna rozmowa i wyjaśnienie dziecku co w danej sytuacji zrobiło źle. Kiedy jednemu dziecku została wyrządzona krzywda, to należą mu się oczywiście z tego tytułu przeprosiny. Jednocześnie warto pamiętać, że za dobre zachowanie dziecko trzeba chwalić i nagradzać. Jeśli jednak dzieci kłócą się na zasadzie tzw. równoważności i nie dochodzi do dominacji żadnej ze stron, to rodzic wcale nie musi od razu wchodzić w rolę sędziego. Lepszym rozwiązaniem jest jeśli to same dzieci znajdą wspólny język, przy ewentualnej sugestii ze strony rodziców.

 

Poza tym bezwzględnie trzeba zachować zasadę równości między rodzeństwem i to bez względu na ich wiek. Nie można karać i obarczać całą winą jedynie starszego dziecka, bo bardzo często to właśnie maluchy manipulują wydarzeniami zwalając winę na swoje starsze rodzeństwo. Dzieci trzeba uczyć mediacji i rozmowy. Pod żadnym pozorem nie wolno im natomiast pozwolić na agresję i przemoc wobec drugiej osoby. To klucz do sukcesu, reszta przychodzi z czasem.

One thought on “Jak pogodzić kłótliwe rodzeństwo?

  • 20 maja 2017 at 21:07
    Permalink

    Dwójke rodzeństwa jeszcze można jakoś ogarnąć. Z większą ilością może być problem…

Comments are closed.