Odpowiedni wózek dla dziecka

Wybór wózka dla dziecka nie jest sprawą prostą. Dlatego też podczas kompletowania wyprawki dla niemowlaka warto bliżej zapoznać się z tym tematem, aby nie podjąć zbyt pochopnej decyzji.

 

Dziecko spędza w wózku kilka pierwszych lat swojego życia. Dlatego też musi być on wygodny, bezpieczny oraz funkcjonalny. Zakup wózka to dość duża inwestycja, a więc wymaga przemyślenia. Wózek powinien być dobrany odpowiednio do dziecka, a przy okazji zapewniać jego rodzicom wygodę użytkowania. W sklepach spotkać można m.in. wózki parasolki, klasyczne spacerówki oraz wózki wielofunkcyjne (gondola i spacerówka w jednym). Wózek wielofunkcyjny wykorzystywać można przez około 4 lata życia malucha, a gondolę jedynie przez około pół roku.

 

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest atest bezpieczeństwa przyznawany na podstawie opinii Państwowego Zakładu Higieny. W końcu bezpieczeństwo dziecka to w tym przypadku sprawa kluczowa. Koła wózka powinny być duże i dobrze napompowane. Tylko wówczas sprawdzą się podczas spacerów na niezbyt równym podłożu. Poza tym należy zadbać o odpowiednią amortyzację, aby w czasie jazdy dziecko nie odczuwało wstrząsów. W każdym wózku ważnym elementem jest także hamulec, który powinien blokować dwa koła jednocześnie. Już w sklepie warto sprawdzić jego działanie.
Oprócz tego dobrze jest zadbać o dużą i składaną budkę i regulowaną rączkę, która przydaje się jeśli rodzice są różnego wzrostu. Przydatnym gadżetem jest kosz na zakupy. Warto pamiętać bowiem, że wieszanie siatek bezpośrednio na wózku grozi jego wywróceniem. Tymczasem wózek dla malucha powinien być przede wszystkim stabilny i łatwo się prowadzić. Można to sprawdzić najczęściej już w sklepie, z tym, że trzeba pamiętać o obciążeniu. W zasadzie każdy pusty wózek łatwo się prowadzi.

 

Gondola musi mieć idealnie płaskie dno, a spacerówka usztywnione oparcie. Poza tym wskazane są też pasy bezpieczeństwa z trudnym do otworzenia dla dziecka zapięciem. W przypadku rodzin z samochodem warto też sprawdzić czy wózek po złożeniu mieści się w bagażniku.

2 thoughts on “Odpowiedni wózek dla dziecka

  • 20 maja 2017 at 21:05
    Permalink

    Kiedys wystarczylo zeby wózek miał cztery koła i bylo ok 😀

  • 20 maja 2017 at 21:06
    Permalink

    Możecie polecić jakieś konkretne modele wózków?

Comments are closed.